Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Stefan Hertmans w Polsce

Stefan Hertmans – jeden z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego, autor głośnej powieści Wojna i terpentyna – dzisiaj przyjechał do Polski. Na warszawskim Big Book Festival promuje swoją książkę Nawrócona (tłum. Alicja Oczko), wydaną przez wydawnictwo Marginesy. Już jutro będzie gościem Malta Festival Poznań. Pisarz spotka się z czytelnikami na placu Wolności, w ramach maltańskiego Forum. Rozmowę poprowadzi niezastąpiony Michał Nogaś, a wprowadzi nas do niej inscenizowane czytanie jego dramatu Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar. W roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol. Muzyczną oprawę wydarzenia przygotuje Michał Górczyński. W poetyckim monologu, inspirowanym tragedią Sofoklesa, Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz i pochować ciało swojego brata-terrorysty. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.

FOREVER

Kiedy Gustav Mahler dowiedział się o swojej chorobie serca, napisał do przyjaciela: „Straciłem wszystko, co osiągnąłem, to, kim sądziłem, że jestem, i muszę, zupełnie jak dziecko, na nowo nauczyć się stawiać pierwsze kroki”. Wtedy właśnie napisał cykl Pieśń o ziemi, w której mierzy się z tematem walki człowieka z własną śmiertelnością w kontekście stale odradzającej się natury.

Taneczno-teatralny spektakl FOREVER jest oparty na ostatniej części cyklu Mahlera Der Abschied. Grace Ellen Barkey i Lot Lemm założyły kolektyw Lemm&Barkey w 2004 roku. Ich spektakl można zobaczyć dzisiaj o 19:00 w Centrum Kultury Zamek w Sali Wielkiej. Spektakl jest wystawiane w języku angielskim. Przed wydarzeniem widzowie dostaną książeczki z polskim tłumaczeniem libretta.

„W cieniu swoich sosen czuję zimny powiew.
Stoję tu, czekając na przyjaciela.
CZekam, aby go ostatni raz pożegnać.
Chciałabym przy twym boku
cieszyć się pięknem tego wieczoru.”
fragment libretta FOREVER Der Abschied / Pożegnanie, Hans Bethge na podstawie chińskiej poezji Menga Haorama i Wanga Weia

„(...) FOREVER to spektakl subtelny i pelen nadziei. Pożegnanie staje się w nim czymś nieuchwytnym, rozebranym na części, przez co ukazuje aspekty swojej siły i piękna.”

Stefan Hertmans, Odżegnać pożegnanie

Voguing nad jeziorem Strzeszyńskim

Płynna tożsamość to jeden z tematów podejmowanych w tym roku przez Generator Malta. Już dzisiaj o zachodzie słońca spotkamy się na plaży nad jeziorem Strzeszyńskim, aby wziąć udział w tanecznym show Nobody is Alone. Za pokaz odpowiada grupa Future V – berlińska platforma tańca dla nieheteronormatywnych osób z doświadczeniami uchodźczymi. Co decyduje o naszej tożsamości? Czy lokalność można sobie stworzyć? Na te pytania, za pomocą ruchu i tańca, odpowie dzisiaj wieczorem grupa Future V. Zwieńczeniem wydarzenia będzie ognisko i spotkanie z twórcami

Techno dla Jemenu

Wieczorem spotkamy się w Schronie, aby poprzez wspólną zabawę pomóc mieszkańcom rozdartego przez wojnę Jemenu. Idea jest prosta – bawić się i tańczyć w słusznej sprawie. Flauta to warszawski kolektyw i cykl imprez benefitowanych. Dzisiaj od godziny 22:00 będzie gościć w poznańskim klubie Schron (wejście od strony ul. Kościuszki). Dwie sceny, a na każdej z nich techno, house, electro, synth wave i post punk. Przed nami wieczór pełen energetycznych muzycznych wrażeń!