Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Konieczny...? Koniecznie!

„Oczy tej małej jak dwa błękity, myśli tej małej – białe zeszyty, a on był dla niej jak młody bóg, żeby on jeszcze kochać mógł” – kto z nas przynajmniej raz nie nucił tego utworu? Oczy tej małej, a także Ta nasza młodość, Karuzela z Madonnami, Grande Valse Brillante i inne legendarne utwory skomponowane przez Zygmunta Koniecznego zaprezentowane zostaną dzisiaj w parku Wieniawskiego. Finałowym, plenerowym koncertem zapraszamy uczestników Malty do muzycznej podróży w historię polskiej piosenki. O 22:00 kompozycje artysty wybrzmią w interpretacji Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Bartłomieja Wąsika i Andrzeja Bauera oraz Orkiestry Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.

Zygmunt Konieczny jest jednym z czołowych przedstawicieli Piwnicy pod Baranami, twórcą muzyki do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej czy Mirona Białoszewskiego oraz kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. Podczas koncertu Konieczny...? Koniecznie! usłyszymy utwory artysty w nowoczesnych aranżacjach. Wydarzenie będzie zwieńczeniem tegorocznej edycji Malta Festival Poznań. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Na terenie koncertu znajdować się będzie platforma dla niepełnosprawnych.

Śpiewać każdy może

Rozgrzewką przed koncertem będzie café-chantant. Wieczorem wypełnimy przestrzeń placu Wolności dźwiękami pianina, gwarem rozmów i śpiewem.

Café-chantant, czyli „kawiarnie ze śpiewem” od osiemnastego wieku obecne były w wielu europejskich miastach – sentymentalne ballady, pieśni patriotyczne, pieśni o pasji i zbrodni, a także piosenki komiczne rozbrzmiewały we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Turcji i Polsce.

Tę zapomnianą tradycję wznowimy dzisiaj o 19:00 na placu Wolności. Do wspólnego śpiewu zaprosimy artystów, widzów, ludzi kultury – tych, którzy profesjonalnie zajmują się muzyką i tych, którzy śpiewają wyłącznie od święta. Przygotowaliśmy dla Was zestaw kilkudziesięciu piosenek zebranych w śpiewnikach, które znajdziecie na stołach. Planujemy także niespodziankę w postaci występu znakomitego artysty. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Spotkanie z kuratorami festiwalu

Dzisiaj o godzinie 15:00 w ramach Forum, czyli rozmów na placu Wolności spotkamy się z kuratorami tegorocznego Idiomu Skok w wiarę – Grace Ellen Barkey, Janem Lauwersem i Maartenem Seghersem. Spotkanie, które poprowadzi Michał Nogaś będzie okazją do zadania pytań o spektakle, które mieliśmy okazję zobaczyć w ramach Idiomu, a także o rolę jaką odgrywa sztuka we współczesnym świecie.

15-lecie Fundacji Malta

Tegoroczny Malta Festival Poznań łączy się z jubileuszem 15-lecia działalności Fundacji Malta – organizatora festiwalu od 2003 roku.

Fundacja Malta organizuje Malta Festival Poznań, dedykowany muzycznej pamięci Nostalgia Festival Poznań, plenerowe koncerty (m.in. Radiohead czy Nelly Furtado), warsztaty dla artystów i animatorów – Akademia Miasta oraz wiele innych wydarzeń ożywiających tkankę miejską.

Pierwszym formalnym organizatorem festiwalu Malta był Teatr Polski, a latach 1993-1997 agencja TAFF ART, później Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Fundację Malta założył w 2003 roku Michał Merczyński – dyrektor festiwalu – razem z Karolem Działoszyńskim, Pawłem Voelkelem, Grażyną i Janem Kulczykami.

„Gdybyśmy nie byli fundacją, bylibyśmy uzależnieni od polityki samorządowej, krajowej. Fundacje mają na świecie swoje tradycje – dobre i złe. Dobrze prowadzona fundacja się sprawdza. Pozwala zachować największą niezależność twórczą, budować dialog ze środowiskami artystycznymi” – mówi Karol Działoszyński.

„Przez kilka lat byłem jednocześnie szefem Fundacji Malta i dyrektorem Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Widziałem, jaki poziom bezpieczeństwa daje publiczna instytucja kultury, a także jakie możliwości oraz problemy otwiera struktura fundacji. Działając w trzecim sektorze, zawsze mierzymy się z niewiadomą – czekamy na wyniki konkursów, szukamy sponsorów” – dodaje Michał Merczyński.

W magazynie festiwalowym i na stronie www.malta-festival.pl można przeczytać wywiad z Karolem Działoszyńskim i Michałem Merczyńskim.