Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Needcompany zagra na placu Wolności

Dzisiaj na placu Wolności o godzinie 21:30 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – koncert grupy Needcompany. Na scenie zobaczymy m.in. kuratorów tegorocznego festiwalu – Jana Lauwersa, Grace Ellen Barkey i Maartena Seghersa.

Artyści Needcompany wyruszą na poznański plac Wolności, niosąc pod pachą swój manifest: „wszystko, czym nie chcemy się dzielić, jest bezwartościowe”. Kiedy rozrywka staje się sztuką, a sztuka rozrywką? Koncert jest hołdem dla kultowego utworu Velvet Underground i Nico All Tomorrow's Parties. Występują: Nicolas Field, Rombout Willems, Simon Lenski, Mohamed Toukabri, Sarah Lutz, Hans Petter Dahl, Anna Sophia Bonnema, Maarten Seghers, Romy Louise Lauwers, Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Elke Janssens.

Czytanie w ciemnościach

Dzisiaj o godzinie 20:00 w Schronie przeczytamy literaturę w nietypowy sposób: w ciemności, doświadczymy jej poprzez dźwięki, uwalniając się od poczucia jedności miejsca, akcji i czasu.

Andrzej Ficowski, reżyser spektakli teatralnych i słuchowisk, opowie w ciemnościach historię lotnika-uchodźcy, który próbował przedostać się z Afryki do Europy amatorsko skleconym samolotem. Scenariusz dwuaktówki zbudowany jest w oparciu o dramaty Bertolta Brechta: Nocny lot oraz Bodeński moralitet o zgodzie. Tekst odczytywany w ciemności przez poznańskich i wrocławskich aktorów sprowokuje odbiorców do uruchomienia własnej wyobraźni i stworzenia własnego obrazu sytuacji.

Opera na czterech śpiewaków

W Auli Artis o godzinie 19:00 zobaczymy spektakl The Moon belgijskiego duetu MaisonDahlBonnema.

The Moon to opera na czterech śpiewaków pomyślana jako Jedna Wielka Pieśń – współdzielona i współśpiewana. Ta zespołowa performatywna instalacja, osadzona w nieokreślonym czasie i nieokreślonych sytuacjach, jest rytuałem, w którym nie liczą się ani fikcja, ani rzeczywistość, lecz sztuczność i nicość. Artyści zapraszają publiczność do ich szalonej celebracji. Hans Petter Melø Dahla i Anna Sophia Bonnema pracują razem od 1995 roku, wspólnie stworzyli wiele wspaniałych produkcji na styku muzyki, sztuk wizualnych, literatury i teatru. Od 1999 roku są członkami Needcompany.

Spektal jest w języku angielskim. Przed spektaklem widzowie dostaną książeczki z polskim tekstem utworów.

„niech tak wiele pingwinów, jak to możliwe
cieszy się pełnią pingwiństwa”
fragment The Moon

Druga aukcja w ramach Malty

Przed nami druga aukcja Malta Festival Poznań 2018. O 21:00 na placu Wolności będziemy mogli uczestniczyć w licytacjach na rzecz mieszkańców Kenii oraz festiwalu.

O 21:00, przed koncertem Needcompany, na placu Wolności będzie można wylicytować prace tegorocznych kuratorów festiwalu: porcelanową rzeźbę Grace Ellen Barkey i akwarelę Jana Lauwersa, a także zdjęcie Neonu Tima Etchellsa (kuratora Malta Festival Poznań 2015) oraz podwójne zaproszenie na oratorium Shell Schock. A Requiem of War operę Nicholasa Lensa, libretto Nick Cave. Specjalny pokaz z udziałem Prezydenta Francji Emmanuela Macrona odbędzie się w Cité de la Musique w Paryżu 10-11.11.2018 z okazji zwieńczenia obchodów uroczystości I wojny światowej.

Do zdobycia będzie także płaszcz wykonany przez członkinie spółdzielni Ushirika, którą założyła artystka Alicja Wysocka w Nairobi w Kenii. Z Alicją Wyoscką mogliśmy spotkać się we wtorek 19.06 w ramach programu Generatora Malta. Pieniądze z licytacji zostaną przekazane na wynagrodzenie dla członkiń Ushiriki.