Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Czytanie performatywne „Antygony w Molenbeek”, na widowni Stefan Hertmans / fot. Klaudyna Schubert
GaleriaCzytanie performatywne „Antygony w Molenbeek”, na widowni Stefan Hertmans / fot. Klaudyna Schubert

W czerwcu na scenie Malta Festival Poznań po raz pierwszy wystawione zostało czytanie performatywne dramatu Stefana Hertmansa. To belgijski pisarz, autor głośnych powieści „Wojna i terpentyna”, „Głośniej niż śnieg” czy „Nawrócona”.

W „Antygonie w Molenbeek” – poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa – opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz ciało swojego brata-terrorysty, aby móc je pochować. W roli króla Kreona występuje miejscowa policja, która odmawia jej prawa do pochówka brata, ponieważ uważa go za zdrajcę i zbrodniarza. Znamy tylko miejsce – brukselską dzielnicę – i wiemy, że mężczyzna wysadził się w powietrze. Bohaterka pamięta go jako kochającego brata, z którym spędzała w dzieciństwie mnóstwo czasu. Przychodzi do komisariatu, nie może pojąć, czemu nie chcą jej wydać ciała i – jak u Sofoklesa – staje się coraz bardziej radykalna. Wszystko inne przestaje się liczyć.

Czytanie performatywne „Antygona w Molenbeek” w reżyserii Anny Smolar i z Małgorzatą Gorol w roli Antygony będzie można zobaczyć 21 stycznia o godzinie 19:00 w warszawskim Nowym Teatrze. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z twórcami. Wstęp wolny.

Tekst: Stefan Hertmans
Tłumaczenie: Jerzy Koch
Reżyseria: Anna Smolar
Muzyka: Michał Górczyński
Obsada: Małgorzata Gorol
Produkcja: Malta Festival Poznań 2018

Zapraszamy!