Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

akcja viralowa Zostań Ministrem Kultury
Galeriaakcja viralowa Zostań Ministrem Kultury

Publiczne potępienie, zakaz pracy, represje, ściganie, przymusowe wygnanie, zakaz podróżowania, ekonomiczna cenzura to mechanizmy, dzięki którym autorytarne rządy uciszają swobodę wypowiedzi i artystyczną ekspresję. Na spotkaniu plenarnym IETM [International Network For Contemporary Performing Arts]* w Brukseli, 23-26 listopada 2017 r. przedstawiono różne przypadki cenzury z Turcji, Polski i Iranu.

PRZECZYTAJ RAPORT

Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań opowiadał o sytuacji finansowania festiwalu Malta w 2017 roku oraz kontrowersjach wokół jednego z kuratorów Idiomu „Platforma Bałkany” Olivera Frljicia, reżysera „Klątwy”, spektaklu wystawionego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, który rozpoczął burzliwą dyskusję w Polsce o wolność w sztuce.

Po wypowiedziach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, który zadeklarował w mediach, że „Malta” nie otrzyma dotacji przyznanej na mocy umowy z 2016 r., ponieważ kuratorem programu jest Frljić, publiczność i przyjaciele festiwalu okazali gest solidarności. Festiwal odbył się dzięki mobilizacji środowisk artystów i ludzi kultury – Mariusz Wilczyński, wybitny polski animator i rysownik zainicjował Aukcję na rzecz festiwalu przekazując na licytację swoją pracę „Psy szczekają, karawana idzie dalej” oraz dzięki uruchomionej akcji crowdfundingowej na portalu wspieramkulture.pl Zostań Ministrem Kultury udało się zebrać obiecaną ministerialną kwotę, której festiwal nie otrzymał. [Poznajcie fakty]

Autorką raportu ze spotkania w Brukseli jest Vassilka Shishkova.

* IETM [International Network For Contemporary Performing Arts] to sieć skupiająca rozmaite organizacje z całego świata, działające w obszarze sztuk performatywnych.