Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Akademia Miasta 2016 / fot. Jagoda Vasco
GaleriaAkademia Miasta 2016 / fot. Jagoda Vasco

Blokowiska są efektem współpracy architektów, urbanistów i socjologów. Swoimi projektami zmieniali przestrzeń i tworzyli nową kulturę miejską. Jak dziś funkcjonują bloki z wielkiej płyty i ich mieszkańcy? Czy architektura i historia wpływają na lokatorów? Blokowiskom – poznańskim i nie tylko – przyjrzą się uczestnicy trzeciej edycji Akademii Miasta.

Blokowiska, architektura i sztuka w kontekście animacji kulturowej to zagadnienia, które poruszą na warsztatach, podczas dyskusji i miejskich interwencji uczestnicy bezpłatnego kursu Fundacji Malta. Akademia Miasta adresowana jest do miejskich aktywistów, animatorek, architektów i urbanistek, studentów i absolwentek kierunków artystycznych i humanistycznych – wszystkich miłośników miasta. Chcesz wiedzieć, jak je rozwijać? Jeśli tak, to kurs specjalnie dla Ciebie! Przeczytaj szczegóły naboru.

Akademia Miasta to przede wszystkim praktyka. Przez 5 weekendów uczestnicy będą spotykać się z artystkami, architektami i badaczkami miasta, poznawać nowe narzędzia pracy i od razu testować je w przestrzeni poznańskich osiedli na Grunwaldzie. W programie kursu znajdą się zajęcia, które z jednej strony uzupełnią wiedzę z zakresu architektury czy sposobów działania w przestrzeni blokowisk, a z drugiej – nauczą m.in. zarządzania projektem. W planach także performatywny spacer po osiedlu Kopernika, pokaz filmów oraz wykład o modernistycznej architekturze i życiu między blokami. Zobacz zdjęcia z poprzednich edycji:

Akademia Miasta 2017. Blokowiska
Akademia Miasta 2017. Blokowiska / finałowa akcja „Nić porozumienia”
Akademia Miasta 2016. Prototyp

Uczestnicy tegorocznej Akademii będą działać pod okiem ekspertów i ekspertek zarówno z Poznania, jak i spoza Polski. Wśród nich znajdą się m.in.: belgijska grupa Toestand – jej członkowie przekształcają porzucone, zapomniane przestrzenie w tymczasowe ośrodki społeczno-kulturalne; Katarzyna Chajbos – badaczka społeczna, członkini sieci Latających Socjologów i Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu, diagnozuje społeczności lokalne, doradza i szkoli z metod pracy z tymi społecznościami; Jakub Walczyk – animator i badacz kultury, koordynuje Centrum Praktyk Edukacyjnych i uczy na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu; Agnieszka Wojciechowska-Sej – historyczka sztuki, pedagożka i edukatorka, pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie programuje i realizuje działania edukacyjne. Na zakończenie dwumiesięcznej, wspólnej pracy powstaną projekty miejskich działań społeczno-artystycznych.

Odwiedź nasz Instagram i przeczytaj, jak ubiegłoroczną edycję podsumowali uczestnicy

Efektem zeszłorocznego kursu jest „Mozaika z pamięci”, która na stałe zagościła w przestrzeni osiedla Piastowskiego – po zakończeniu Akademii, dzięki finansowaniu z Miasta Poznania, projekt udało się zrealizować. Absolwenci kursu dali nowe życie kilku niezwykłym miejscom na osiedlu: uratowali fragmenty mozaiki ze ściany nieczynnego basenu, ożywili pasaż handlowy i plac po nieistniejącej makiecie osiedla. Niewykluczone, że tegoroczne projekty, również dostaną szansę sprawdzenia się w rzeczywistości!

Akademia Miasta to inicjatywa Fundacji Malta, dzięki której 19 kwietnia na Ratajach rozpoczął się projekt „Mozaika z pamięci”. Ma integrować mieszkańców wokół wspólnej historii i architektury osiedla, zwracać uwagę na to, co powoli znika. I przypominać, że dzięki pomysłom urbanistów z epoki PRL do dziś w mieszkaniach z wielkiej płyty żyje się wygodnie – tak o projekcie pisała w „Gazecie Wyborczej” Marta Kaźmierska.

Właśnie trwa nabór na trzecią odsłonę Akademii Miasta. Rekrutacja odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego i potrwa do 14 października. Szczegółowe informacje na temat kursu, a także formularz znajdują się TUTAJ. Udział w projekcie jest bezpłatny.

 

Zapraszamy!

Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.