Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Galeria
  • „W ramach spotkania opowiem o moim doświadczeniu budowania warsztatu pracy wraz oraz dla społeczności slumsu Mathare w Nairobi (Kenia). Tworzeniu Cooperative Spółdzielni Ushirika towarzyszyła mi wiara w potencjał pracy kolektywnej, wymiany doświadczeń, rozwijania kreatywności, wspólnego spędzania czasu, rozmów, spożywania posiłków czy wspólnych wycieczek. Opowiem o trudnościach bycia przybyszem, wchodzenia w określoną grupę społeczną, bycia białą kobietą, o powrocie, powrotach, o odpowiedzialności”.

    Alicja Wysocka

    W Cooperative Spółdzielni Ushirika pracuje 13 kobiet. Szyją przede wszystkim plecaki i torby. Korzystają wyłącznie z lokalnych materiałów. Wspólnie opracowują prototypy do dalszej produkcji i zmieniają tym samym ekonomiczną i społeczną sytuację kobiet i mężczyzn zaangażowanych w działania spółdzielni. Kupując obiekty na ich stronie, zapewniasz zarobek jej członkiniom: www.ushirika.pl, FB/UshirikaMathare.

    Wydarzenie w ramach cyklu: HUMAN MIC
    Human Mic to cykl spotkań zainspirowany metodą nagłaśniania demonstracji podczas protestów ruchu Occupy Wall Street. Tegorocznych gości, którzy reprezentują na co dzień różne inicjatywy, splata wspólny mianownik – potrzeba współdziałania z osobami, które toczą każdego dnia walkę o uznanie swojej podmiotowości. Podczas otwartych spotkań zastanowimy się, czym dla różnych osób może być lokalność, dlaczego czasem zawodzi oraz jakiej lokalności potrzebujemy.

  • COOPERATIVE SPÓŁDZIELNIA USHIRIKA

    Cooperative Spółdzielnia Ushirika jest projektem społeczno-artystycznym Alicji Wysockiej w kolaboracji ze społecznością Mathare Valley oraz Fundacją Razem Pamoja, odwołującym się do tradycji ruchów spółdzielczych. Znajduje się w slamsie Mathare w Nairobi, w Kenii. Za ideą stworzenia spółdzielni stoi siła, która wynika z pracy kolektywnej, plemiennej oraz z wymiany doświadczeń, umiejętności, rozwijania kreatywności, a także wspólnych rozmów, wycieczek czy wspólnego spożywania posiłków. Podczas spotkań warsztatowych uczą się szycia, robienia na drutach, szydełku oraz innych technik, którymi chcą podzielić się mieszkańcy Mathare i okolic.

    W spółdzielni szyją przede wszystkim plecaki i torby. Korzystają wyłącznie z lokalnych materiałów. Podstawowym źródłem ich pozyskiwania są ogromne bazary świetnie zaopatrzone w tkaniny. Materiały pochodzą najczęściej z Tanzanii i Ugandy, które specjalizują się w produkcji pięknych, wzorzystych tkanin. Dewizą spółdzielni jest też kreatywne korzystanie z rozwiązań, które podpowiada życie codzienne w Mathare. Przykładowo: do produkcji toreb na ramię, kobiety wykorzystują kawałki pociętych worków po ryżu.

    Członkinie spółdzielni wspólnie opracowują prototypy do dalszej produkcji i zmieniają tym samym ekonomiczną i społeczną sytuację kobiet i mężczyzn zaangażowanych w działania Ushiriki.


    Kupując obiekty na ich stronie, zapewniasz zarobek członkom spółdzielni: www.ushirika.pl, FB/UshirikaMathare.