Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Tytus Szabelski
Galeriafot. Tytus Szabelski
  • Jak dziś wyglądają pierwsze osiedla socjalne w Poznaniu? Co im przyniesie jutro? We wszystkich zachował się wyjściowy układ przestrzenny, ale minione dekady – szczególnie czas transformacji i uwłaszczeń – w różnym stopniu wpłynęły na ich architekturę i relacje społeczne. Dokumentując to, co przetrwało, co powstało na gruzach starego i co zaraz zniknie, Tytus Szabelski postara się zachować w fotografiach ślady konkretnych procesów. Natomiast, tworząc na ich bazie kolaże, Karolina Wojciechowska zabierze nas w podróż do wyobrażonych przyszłości osiedli.

    Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 16 czerwca o godzinie 17:00. 

    Wystawa odbywa się w ramach cyklu: ARCHITEKTURA RELACJI
    Punktem wyjścia są trzy poznańskie osiedla powstałe w latach 30. XX wieku w ramach programu budownictwa socjalnego: Osiedle Opieki Społecznej na Naramowicach, Osiedle im. ks. Skorupki na Górczynie oraz baraki przy ul. Jarzębowej i Opolskiej na Świerczewie.

    Zamieszkałe do dziś miejsca uobecniają realizacje architektoniczne, które miały pokazywać, że istnieje możliwość projektowania inżynierii, zdolnej do przekształcenia relacji społecznych, wznosząc się ponad projektowanie samej tkanki mieszkalnej. To na pozór czysto utopijne myślenie przez pewien czas było utopią w działaniu i dawało szansę na w miarę godne warunki życiowe osobom z różnych powodów wykluczanym. To często pełne wiary, momentami trudne opowieści o byciu razem. Jak zmienił się ich bieg wobec przemian w polityce mieszkaniowej po 1989 roku?

  • Karolina Wojciechowska

    Absolwentka grafiki na UAP w Poznaniu, współautorka zinów i publikacji, współpracowniczka Fundacji Bęc Zmiana, zajmuje się głównie kolażem i sitodrukiem. Jedna z autorek zina „Dziewczyństwo” (2017). Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Członkini kolektywu muzycznego „Życie na fali”, aktualnie mieszka i pracuje w Warszawie.

    Tytus Szabelski

    Fotograf i artysta wizualny. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMK w Toruniu oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na UAP. Finalista ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów na najlepszy dyplom artystyczny (Najlepsze dyplomy ASP 2016 w Gdańsku oraz StartPoint Prize 2016 w Pradze), laureat Stypendium Pamięci Konrada Pustoły (2017).