Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Malta Festival Poznań 2016 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaMalta Festival Poznań 2016 / fot. Maciej Zakrzewski
  • RELIGIA I NOWOCZESNOŚĆ / Karolina Wigura, Ludwik Dorn, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Leder

    W naukach społecznych przez wiele lat mówiło się o tendencjach sekularyzacyjnych, czyli o tym, że religie tracą na znaczeniu zarówno w życiu społecznym, jak i indywidualnym. Obecnie obserwujemy w Europie i w Stanach Zjednoczonych wzrost fundamentalizmów. Czy religia rzeczywiście utraciła polityczną władzę i teraz usiłuje ją odzyskać? Dlaczego nie została wyparta przez żadne nowoczesne czy ponowoczesne propozycje?

    Karolina Wigura – socjolog, historyk idei, publicystka, szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej", adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Grand Press za najlepszy wywiad za rozmowę z Jürgenem Habermasem Europę ogarnia śmiertelny bezwład (2008) i Nagrody znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w kategorii „Publicystyka lub eseistyka na tematy społeczne" (2012). Autorka książki Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki (2011). W latach 2012-2016 była członkinią zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, od 2010 roku jest członkinią rady programowej Kongresu Kobiet.

    Ludwik Dorn – polityk i publicysta. W latach 1997–2015 poseł na Sejm, w latach 2005-2007 wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w 2007 roku marszałek Sejmu V kadencji. Z wykształcenia jest socjologiem (ukończył Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego). Poza polityką zajmuje się tłumaczeniem poezji i powieści szpiegowskich, a także pisze bajki.

    o. Tomasz Dostatni – dominikanin, duszpasterz i publicysta pochodzący z Poznania. Filozof i teolog, tłumacz z języka czeskiego. W latach 1990–1995 proboszcz Polskiej Parafii Personalnej, korespondent Radia Watykańskiego oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej w Pradze. W latach 1995–2000 pełnił funkcję dyrektora poznańskiego Wydawnictwa „W drodze". Autor wielu programów telewizyjnych i cykli spotkań, autor książek, m.in. Różnorodność pojednana (z Tomášem Halikiem, 2013), Duchowe wędrowanie (2015), Posługa Słowu. W prymasowskim Gnieźnie. Wywiad rzeka z abp Henrykiem Muszyńskim (z Lidią Ciecierską, 2018). Prowadzi Fundację Ponad Granicami w Lublinie.

    Andrzej Leder – filozof i psychoterapeuta. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Zespołem Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor książek: Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów (1997), Nieświadomość jako pustka (2001), Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit (2007), Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym (2016). Jego książka Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej (2014) została nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

    prowadzenie: Michał Nogaś

    -----

    FORUM, CZYLI ROZMOWY NA PLACU WOLNOŚCI

    Forum to rozmowy, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku w spotkaniach autorskich i debatach wezmą udział astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy: : Anna Czerwińska, Danuta Golec, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Katarzyna Skrzypińska, Marek Abramowicz, Ludwik Dorn, Sebastian Duda, Stefan Hertmans, Ireneusz Krzemiński, Andrzej Leder, Adam Michnik, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Mrówczyński, Piotr Sarzyński, Andrzej Zybertowicz. Do rozmów będą wprowadzać czytania fragmentów wybranych książek.

    Szczególnym wydarzeniem będzie inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar i z muzyką Joanny Halszki Sokołowskiej (w roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol). W niezwykle poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz i pochować ciało swojego brata-terrorysty. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    15.06, 17:00 WIERZĘ W WIEŻĘ
    16.06, 15:00 POBUDKA NARODÓW – spotkanie z Adamem Michnikiem
    16.06, 17:00 PRÓBA DIALOGU: Danuta Golec, Sebastian Duda, Andrzej Zybertowicz
    17.06, 17:00 POTRZEBA WIARY: Katarzyna Skrzypińska, Paweł Boguszewski, Ireneusz Krzemiński
    18.06, 17:00 O ŚMIERĆ SIĘ NIE PROSZĘ – spotkanie z Anną Czerwińską
    19.06, 17:00 PYTAĆ MIMO WSZYSTKO – spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską i czytanie performatywne
    20.06, 17:00 OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH – spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką i czytanie performatywne
    21.06, 17:00 ODSZYFROWAĆ ZAMYSŁ BOGA. NAUKA I RELIGIA: Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński
    22.06, 17:30 ANTYGONA W MOLENBEEK – spotkanie ze Stefanem Hertmansem i czytanie dramatu
    23.06, 15:00 SKOK W WIARĘ – SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Maarten Seghers
    23.06, 17:00 RELIGIA I NOWOCZESNOŚĆ: Karolina Wigura, Ludwik Dorn, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Leder
    24.06, 16:00 CREATIVITY TALKS: JAKICH FESTIWALI POTRZEBUJEMY W BURZLIWYCH CZASACH? Rose Fenton, Hugo de Greef, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske, Michał Merczyński