Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Malta Festival Poznań 2016 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaMalta Festival Poznań 2016 / fot. Maciej Zakrzewski
  • Potrzeba wiary / Katarzyna Skrzypińska, Paweł Boguszewski, Ireneusz Krzemiński

    Potrzebę wiary kojarzy się najczęściej, zwłaszcza w Polsce, z potrzebami Kościoła katolickiego. Tymczasem wielu naukowców uważa, że doświadczenie wiary jest podstawową potrzebą człowieka i nie sprowadza się do bezpiecznej rutyny niedzielnych rytuałów. Jak pisze Julia Kristeva: „Rodzimy się, by wierzyć". Według francuskiej filozofki próba wymazania wiary z ludzkiego życia pcha człowieka w objęcia skrajności: nihilizmu lub fundamentalizmu. Czy rzeczywiście od wiary nie ma ucieczki? Jak daleko od wiary do religii? Jakie są psychologiczne i neurologiczne źródła religijności? Jaką alternatywę dla religii oferuje współczesny świat?

    Katarzyna Skrzypińska – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku psychologii (1994); doktor habilitowany (2018); autorka koncepcji Potrójnej Natury Duchowości (PND) obrazującej genezę, strukturę i mechanizmy funkcjonowania duchowej sfery człowieka. Członek Zarządu International Association for the Psychology of Religion (IAPR) oraz Polskiego Towarzystwa Psychologii Religii i Duchowości (PTPRiD), którego jest inicjatorką i założycielką (2012). Współpracuje z wieloma autorytetami w dziedzinie psychologii religii: prof. Ralphem Hoodem, prof. Davidem Wulffem, prof. Heinzem Streibem, prof. Kevinem Laddem, prof. Gerardem Saucierem, prof. Ralphem Piedmontem, prof. Haliną Grzymała–Moszczyńską. Członek American Psychological Association Division 36, Society for the Scientific Study of Religion.

    Paweł Boguszewski – neurobiolog, adiunkt w Centrum Neurobiologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk oraz kierownik Pracowni Biologicznych Podstaw Zachowania w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Zajmuje się badaniem mechanizmów zachowania się oraz emocji i ich korelatów neurobiologicznych w modelach wykorzystywanych w badaniach biomedycznych. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora nauk biologicznych z zakresu neurofizjologii uzyskał w Instytucie Nenckiego PAN. W latach 2005–2008 odbył staż podoktorski na Wydziale Psychologii Yale University w New Haven w Stanach Zjednoczonych. Prywatnie jest pasjonatem programowania i żeglarstwa oraz popularyzacji nauki.

    Ireneusz Krzemiński – socjolog, analityk i komentator. Profesor socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Socjologii. Wykładał też na innych Uniwersytetach w kraju (UWM Olsztyn) i za granicą (Hebrew University w Jerozolimie, University of Rochester w USA). Kierownik Pracowni Teorii Zmiany Społecznej oraz Centrum Badania Solidarności i Ruchów Społecznych. Członek Zarządu Polskiego PEN Clubu, także byłej Rady Gospodarczej przy Premierze RP. Zajmuje się badaniami nad antysemityzmem i ksenofobią, a także Solidarnością. Zwolennik „socjologii humanistycznej” i teoretyk interakcji społecznych. Wydał m.in. Symboliczny interakcjonizm i socjologia (1986), Czy Polacy są antysemitami? (1996), Co się dzieje między ludźmi, (1999), Solidarność. Doświadczenie i pamięć (2010), Solidarność. Niespełniony projekt polskiej demokracji ( 2013), Żydzi – problem prawdziwego Polaka (2015), Pamięć o wielkiej zmianie. Solidarność Rolników Indywidualnych a polska transformacja (2017). Współpracownik wielu redakcji.
     

    prowadzenie: Michał Nogaś

    -----

    FORUM, CZYLI ROZMOWY NA PLACU WOLNOŚCI

    Forum to rozmowy, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku w spotkaniach autorskich i debatach wezmą udział astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy: Anna Czerwińska, Danuta Golec, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Katarzyna Skrzypińska, Marek Abramowicz, Ludwik Dorn, Sebastian Duda, Stefan Hertmans, Ireneusz Krzemiński, Andrzej Leder, Adam Michnik, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Mrówczyński, Piotr Sarzyński, Andrzej Zybertowicz. Do rozmów będą wprowadzać czytania fragmentów wybranych książek.

    Szczególnym wydarzeniem będzie inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar i z muzyką Joanny Halszki Sokołowskiej (w roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol). W niezwykle poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz i pochować ciało swojego brata-terrorysty. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    15.06, 17:00 WIERZĘ W WIEŻĘ
    16.06, 15:00 POBUDKA NARODÓW – spotkanie z Adamem Michnikiem
    16.06, 17:00 PRÓBA DIALOGU: Danuta Golec, Sebastian Duda, Andrzej Zybertowicz
    17.06, 17:00 POTRZEBA WIARY: Katarzyna Skrzypińska, Paweł Boguszewski, Ireneusz Krzemiński
    18.06, 17:00 O ŚMIERĆ SIĘ NIE PROSZĘ – spotkanie z Anną Czerwińską
    19.06, 17:00 PYTAĆ MIMO WSZYSTKO – spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską i czytanie performatywne
    20.06, 17:00 OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH – spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką i czytanie performatywne
    21.06, 17:00 ODSZYFROWAĆ ZAMYSŁ BOGA. NAUKA I RELIGIA: Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński
    22.06, 17:30 ANTYGONA W MOLENBEEK – spotkanie ze Stefanem Hertmansem i czytanie dramatu
    23.06, 15:00 SKOK W WIARĘ – SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Maarten Seghers
    23.06, 17:00 RELIGIA I NOWOCZESNOŚĆ: Karolina Wigura, Ludwik Dorn, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Leder
    24.06, 16:00 CREATIVITY TALKS: JAKICH FESTIWALI POTRZEBUJEMY W BURZLIWYCH CZASACH? Rose Fenton, Hugo de Greef, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske, Michał Merczyński