Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Tytus Szabelski
Galeriafot. Tytus Szabelski
  • SPACER

    Spacer ze znawcą i krytykiem architektury Kubą Głazem po osiedlu Piastowskim. Spotkanie zakończy się naniesieniem na mapę sentymentalną pierwszych miejsc związanych z upodobaniami lub wspomnieniami mieszkańców.
    Start: betonowy plac po makiecie Rataj przy moście Królowej Jadwigi

    Pół wieku temu na sielskich terenach po prawej stronie Warty zaczęła rosnąć wielka dzielnica mieszkaniowa Rataje. Tę ekspansję na wschód Poznań zaczął od osiedla Piastowskiego. Czy udało się zrealizować wszystkie zamierzenia architektów? Jakie były pierwotne koncepcje? Czym bronią się dziś modernistyczna architektura i urbanistyka z tamtych czasów? Co jest mankamentem przyjętych wtedy założeń? Jakie były i są wyróżniki Piastowskiego? Co zniknęło z przestrzeni osiedla, czego mu brakuje, a co występuje w nadmiarze? Odpowiedz na te pytania padnie podczas spaceru po osiedlu.

    Kuba Głaz – krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych. Z wykształcenia architekt. Zajmuje się popularyzacją architektury w prasie lokalnej i krajowej, radiu i telewizji oraz działaniami na rzecz naprawy miasta. 

    „W skali osiedla” to cykl spotkań warsztatowych dla mieszkańców osiedla Piastowskiego i wszystkich fanów blokowisk. Zaplanowany z inspiracji plenerową makietą Rataj, projekt koncentruje się na wspomnieniach mieszkańców. Jest to jeden z czterech projektów, które tworzą program interwencji artystycznych uczestników Akademii Miasta „Mozaika z pamięci”.