Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Magda Hueckel
Galeriafot. Magda Hueckel
  • My, którzy urodziliśmy się w czasie transformacji ’89., wychowani w wolnej Polsce obarczonej mitami wykluczających się narracji historycznych i ciągłej walki między martyrologią a chęcią jej negacji, próbujemy wciąż, albo na powrót, odpowiedzieć sobie na pytania dawno już postawione i sprawdzamy, czy nasz głos ma dziś jakąkolwiek sprawczość, czy może wywołać rewolucję, zwłaszcza w instytucji, jaką jest dzisiejszy Teatr w Polsce.

    Kordian, gdy spotykamy go po raz pierwszy jest nastolatkiem. W ostatniej scenie ma dwadzieścia kilka lat. Sam Słowacki pisząc dramat, miał lat 24. Jak mówi Jakub Skrzywanek, reżyser przedstawienia: Pora, żeby o Kordianie opowiedzieli jego równolatkowie. Sam urodził się w 1992 r,. a w spektaklu występują głównie jego rówieśnicy. Dorastałem w romantycznym micie bohaterów, którzy wywalczyli dla mnie wolność, demokrację. Pochodzę z Wrocławia, moi rodzice w latach 80. mocno angażowali się w opozycję. Ważne przy Kordianie było dla mnie, że spotykam się z tym dramatem właśnie teraz: w tym samym wieku, w jakim byli moi rodzice w 1989 r. i w tej sytuacji społeczno-politycznej, jaką mamy teraz w Polsce. Jaki jest potencjał rewolucyjny pokolenia milenialsów?

  • Jakub Skrzywanek

    Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był asystentem Pawła Miśkiewicza, Agnieszki Olsten, Olivera Frljicia. Zadebiutował na drugim roku studiów reżyserskich spektaklem Cynkowi chłopcy zrealizowanym w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu w 2016 r. Spektakl otrzymał m.in. I nagrodę na Festiwalu m-Teatr w Koszalinie. W 2018 r. Jakub Skrzywanek zrealizował wspólnie z Justyna Sobczyk Superspektakl w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Przygotowywał liczne performanse i czytania prezentowane m.in. na Malta Festival Poznań w 2016 i 2017 r.

  • Reżyseria: Jakub Skrzywanek
    Dramaturgia: Daria Kubisiak
    Scenografia i kostiumy: Paula Grocholska
    Muzyka: Kamil Tuszyński
    Choreografia: Agnieszka Kryst
    Reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
    Asystent reżysera: Marcin Starosta
    Inspicjent: Agnieszka Misiewicz
    Produkcja: Zuzanna Głowacka, Andrzej Szwaczyk
    Premiera: 12.01.2018