Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Galeria
  • Spektakl na podstawie sztuki Piotra Przybyły, grany w szkołach, teatrach i na festiwalach. Hubert kandyduje w najbliższych wyborach na przewodniczącego szkoły. To uczeń. Chodzi od klasy do klasy i przedstawia swój program. Miły, elokwentny, dobre oceny. Częstuje kanapkami, uśmiecha się, prawi komplementy koleżankom. Organizuje spontaniczną zbiórkę pieniędzy dla Ukrainki, przy okazji pokazuje stronę tej akcji na facebooku. Gdy zgarnia kasę, ton mu się zmienia: „wiecie, to na GPSa, by ją zapakować w karton i żeby najszybszą drogą wypieprzała na Ukrainę”. Szok. Z miłego chłopaka płynnie i nieoczekiwanie wypełza ksenofob i szowinista. Hubert zaczyna opowiadać kawały o Żydach, zachęcając uczniów, by dopowiadali kolejne. Opowiadają. Niektórzy ryczą ze śmiechu. Niektórzy zdegustowani protestują. Na koniec lekcji jest głosowanie. Kto zagłosuje na Huberta? Szczęśliwie niecałe pół klasy.

    Wydarzenie jest podzielone na dwie części: spektakl i moderowaną dyskusję nad poruszanymi w sztuce zjawiskami m.in. ksenofobii i szowinizmu. Poruszający tekst ukazuje większość socjotechnik dezinformacji stosowanych obecnie przez polskich nacjonalistów. Twórcy spektaklu wyraźnie oddzielają słowa „patriotyzm” i „nacjonalizm”, pokazując wielonarodową i wielokulturową historię Polski.