Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Galeria
  • Ile Twoim zdaniem będzie? Bo ja obstawiam 2:0 dla naszych. A co tam 2:0! Będzie jak nic 3:0 – młody Abchaz ekscytuje się jak dziecko. Upalnego czerwcowego wieczora 2016 r. jego rodacy mieli szansę sięgnąć po złoto. Musieli tylko pokonać drużynę przybyszów z dalekiego, bo położonego na pograniczu indyjsko-pakistańskim Pendżabu.

    W 2016 r. nieuznawane kaukaskie państwo Abchazji było gospodarzem równie nieuznawanych piłkarskich mistrzostw świata, podczas których zmierzyły się drużyny reprezentujące mniejszości narodowe, grupy etniczne i parapaństwa z różnych przyczyn nieprzyjęte do FIFA. W szranki stanęli piłkarze m.in. z Wysp Czagos, Somalilandu, Recji, Kurdystanu czy Zachodniej Armenii. Rozgrywki miały jednak nie tylko sportowy charakter. Dla gospodarzy stały się one podróżą w poszukiwaniu utraconej tożsamości, a dla innych drużyn szansą na zamanifestowanie swojego istnienia.

    My Seklerowie, Somalilandczycy albo Sikhowie chcemy być słyszalni. Chcemy, żeby mieszkańcy świata, którzy w tym roku zmierzą się na Mundialu w Rosji, dostrzegli istniejącą obok nich alternatywną, nieuznawaną rzeczywistość.

    Tomasz Grzywaczewski, reporter i prawnik wyruszył w podróż po widmowych republikach post-sowieckich. Jej efektem jest książka Granice marzeń. O państwach nieuznawanych. Na spotkaniu opowie osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach pod własnymi barwami. 

    w ramach cyklu: HUMAN MIC
    Human Mic to cykl spotkań zainspirowany metodą nagłaśniania demonstracji podczas protestów ruchu Occupy Wall Street. Tegorocznych gości, którzy reprezentują na co dzień różne inicjatywy, splata wspólny mianownik – potrzeba współdziałania z osobami, które toczą każdego dnia walkę o uznanie swojej podmiotowości. Podczas otwartych spotkań zastanowimy się, czym dla różnych osób może być lokalność, dlaczego czasem zawodzi oraz jakiej lokalności potrzebujemy.

  • Tomasz Grzywaczewski

    Reporter, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Autor książek „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Wydawnictwo Czarne), „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” (Wydawnictwo Literackie) oraz „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Współtwórca filmu dokumentalnego „Cienie Imperium”. Członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 – wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Stały współpracownik Onetu. Publikował m.in. we „Wprost”, „Rzeczpospolita Plus Minus”, „Do Rzeczy”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Gościu Niedzielnym”, „Kontynentach”. Autor publikacji naukowych oraz analitycznych z zakresu prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych.