Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Gabi von Seltmann
Galeriafot. Gabi von Seltmann
  • Poruszający, eksperymentalny kolaż słowa, obrazu, transowej muzyki i szamańskiego wokalu inspirowany wierszami Zuzanny Ginczanki: poetki żydowskiego pochodzenia aresztowanej w wieku 27 lat przez gestapo, torturowanej i rozstrzelanej kilka tygodni przed wejściem do Krakowa Armii Czerwonej. Ginczanka była znaną w świecie międzywojennej bohemy wizjonerką, olśniewająco piękną kobietą całe życie umykającą stereotypom.

    W wierszach – „implantach" wspomnień Ginczanki, uzupełnionych tekstem Bożeny Keff snuje się opowieść o wyemancypowanej Kobiecie, Poetce, Żydówce. Tematem jej poezji są instynkty, zmysły, fizjologia, emocje. Miłość i zachwyt nad życiem łączą się z ironią, strachem i opowieścią o zdradzi. Pojawiają się osy, rysie, żbiki, pumy, lisy i legendarny Żar-Ptak duch ognia o magicznej mocy. Żar-Ptak na scenie staje się Feniksem, mitycznym symbolem odradzania i nieśmiertelności. 74 lata po śmierci poetki, artyści przywołują fragmentaryczną pamięć Ginczanki i o Ginczance. 

  • Kamilla Baar-Kochańska: słowo, wokal, obraz – aktorka teatralna i filmowa.
    Dorota Jarema: muzyka, wokal – wokalistka obdarzona niezwykłą barwą głosu, którego używa jak instrumentu.
    Paweł Szamburski: muzyka, klarnet – muzyk, improwizator, animator kultury, aktywnie działa na scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej.
    Bożena Keff: autorka prozy napisanej do tego koncertu – poetka i eseistka, wykładowczyni filozofii i etyki.
    Robert Bęza: wideo kolaż i vj-ing podczas spektaklu – zajmuje się wideo kolażem, autor oprawy wizualnej koncertu zainspirowanej filmami awangardy i materiałem nakręconym do tego projektu.
    Gabi von Seltmann: koncepcja artystyczna, inscenizacja, produkcja koncertu – artystka interdyscyplinarna, animatorka kultury. Poprzez różne formy sztuki poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące pamięci, tożsamości i historycznych uwikłań.

    Ginczanka. Żar-Ptak został zrealizowany w ramach wspólnych działań artystów oraz fundacji Art, History & Apfelstrudel i fundacji Edukacja, Sztuka, Wolność.