Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Lokalność kojarzy nam się z miejscem, które jest nam bliskie i znane. To przestrzeń wzbudzająca poczucie komfortu i emocjonalnych więzi, obszar umożliwiający bezpośrednie spotkania i rozmowy: zarówno te przyjazne, jak i te konfliktowe. To perspektywa nadająca pierwszeństwo mojemu fyrtlowi przed innym fyrtlem. Plac Wolności już po raz szósty stanie się niecodziennym lokalnym fyrtlem nie tylko dla poznaniaków i poznanianek, lecz także uchodźców i uchodźczyń, migrantów i migrantek, artystek, turystów, katolików i muzułmanek, czarnoskórych i białoskórych, lokalsów i nowoprzybyłych.

Wszyscy wspólnie spróbujemy się zastanowić, czy to, co wydaje nam się odległe i nieznane, nie jest jednak czymś, co jest zarazem nasze. Razem zwątpimy w lokalność, ale nie po to, aby zmieszać ją z błotem i porzucić, lecz po to, by nadać jej nowe konteksty i znaczenia. Dokonując „skoku w wiarę", wyobrazimy sobie, czym może być bliskość w zglobalizowanym świecie wielości prawd i wartości. Spróbujemy nie myśleć o lokalności w kategorii czegoś, co jest wyłącznie moje/nasze, lecz także jej/jego/ich; co jest tu i teraz, ale również tam i kiedyś. Pomyślmy o niej jak o przestrzeni nadziei dla zróżnicowanych światopoglądów, klas społecznych, etniczności, orientacji seksualnych czy płci.

Taką przestrzenią uczynimy plac Wolności oraz kilkanaście lokalizacji w całym mieście przez tych 10 czerwcowych dni.

Na plac powrócą zieleń, leżaki i miejskie meble, które pozwolą nam się spotkać i rozmawiać, a zarazem umożliwią wysłuchanie opowieści (tych) innych. Plac stanie się dzięki temu nie tylko miejscem negocjowania wspólnej wolności, lecz także będzie rodzajem miejskiego warsztatu, w którym przetną się różnorodne wyobrażenia na temat poczucia lokalności: Czy lokalność musi być przywiązana do wyznaczonego terytorium? Kto ma prawo do nazywania siebie lokalsem? Czy „zwątpienie w lokalność" musi być czymś negatywnym? Jak wyobrażasz sobie nowe lokalne utopie? Czy lokalność może się przemieszczać?

Nie obiecujemy, że znajdziemy odpowiedzi na te pytania, ale program spektakli, pokazów filmowych, koncertów, działań artystycznych czy debat z zaproszonymi gośćmi został pomyślany tak, byśmy mogli niejednokrotnie zwątpić i (na nowo?) uwierzyć. Spotkania z bliskimi nieznajomymi staną się pretekstem do pogłębionych rozmów i zestawienia odmiennych perspektyw. Jednocześnie będą być może zaczynem nowych refleksji, relacji czy działań.

Chcemy, aby plac Wolności – w kontrze do podsycanej nacjonalizmem, ksenofobią i rynkową prywatyzacją obsesji tworzenia fizyczno-mentalnych obiektów oraz globalnych i lokalnych granic – był miejscem do zwątpienia w ich zasadność.
 

Architektura relacji

Punktem wyjścia do kilkumiesięcznych działań rezydentów były trzy poznańskie osiedla powstałe w latach 30. XX w. w ramach programu budownictwa socjalnego. Zamieszkałe do dziś, uobecniają wiarę w architekturę zdolną przekształcać relacje społeczne. To na pozór utopijne myślenie przez pewien czas dawało szansę na w miarę godne warunki życiowe osobom wykluczanym. Wspólnie z artystami oraz mieszkankami i mieszkańcami osiedli wybierzemy się w podróż, aby nabrać dystansu i z nową perspektywą pomyśleć o ich przyszłości.

DOM SARMACKI, Kamila Wolszczak, Marcin Zalewski
3 X HAPPY END, Adam Martyniak, Karolina Włodek
ZAGRAJMY W TYSIĄCE, Michał Mioduszewski, Arek Pasożyt
SKALA PRZEMIAN, Karolina Wojciechowska, Tytus Szabelski

Lokalne przebudowy

Ulica św. Marcin od miesięcy igra z przechodniami, zmieniając choreografię codziennych wypraw do pracy, domów i kawiarni. Powoli przyzwyczajamy się do widoku maszyn, płotów i piaskowych kopców. Mijając wizualizacje przygotowane przez projektantów „nowego centrum” Poznania, zastanawiamy się nad rodzącym się kształtem tego miejsca. Jak będzie wyglądało centrum po zakończonym remoncie? Czy planowany zastrzyk energii okaże się wystarczający, by dodać mu sił witalnych?

KORONA POZNANIA
KOLACJA U MARCINA
W KRAINIE WIZUALIZACJI, Muzealne Biuro Wycieczkowe

Mapy sentymentalne

Przez kilka tygodni zaproszeni artyści i badaczki zbierali od mieszkańców i mieszkanek wspomnienia, legendy, archiwalne fotografie, trajektorie spacerów, sensoryczne skojarzenia z miejscami. To z nich powstały mapy sentymentalne trzech poznańskich osiedli - Piastowskiego, Jeżyckiego i Kopernika. Z planem w dłoni wyruszmy na spacery, gdzie przeszłość zderzy się z teraźniejszością, a pamięć zbiorowa nałoży się na osobiste historie. Rysując mapy osiedlowych doświadczeń, zapiszemy ich niezwykłą codzienność.

SPOTKAJMY SIĘ: MY – GOŚCIE I MY – GOSPODARZE / MAPA SENTYMENTALNA OS. KOPERNIKA, Barbara Prądzyńska
KONCERT SENTYMENTALNY, Żółte Kalendarze
(P)OTOCZENIE / MAPA SENTYMENTALNA OS. JEŻYCE, Agnieszka Chlebowska

Nowacy: Blisko-Daleko

Podobnie jak w zeszłym roku Generator stanie się tubą dla doświadczeń, jakie spotykają osoby i całe społeczeństwa zmuszone do migracji, pozbawione prawa do wytwarzania własnej lokalności.

TRZECI BEZPIECZNY KRAJ, Ahmed Deeb, Sylvain George, Laura Waddington
MIGRUJĄCE OBRAZY, Katarzyna Czarnota, Paweł Mościcki
DOKUMENT TOŻSAMOŚCI POPROSZĘ, Vitalii Shupliak
POLSKO-JEMEŃSKA WYPRZEDAŻ GARAŻOWA
UCHODŹ! KURS UCIEKANIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Strefa WolnoSłowa
BLANK SPACE
HATEOVER, Agnieszka Różyńska
FULL SPACE, Dawid Dąbrowski, Krystyna „Lama” Szydłowska
CZYTANIE W CIEMNOŚCIACH BERTOLTA BRECHTA, Andrzej Ficowski
US, UNSTRANGERED. MALTA ASSEMBLY POZNAŃ, Flanders Arts Institute, Fundacja Malta
FLAUTA, Mozaika, Robert Kamionek, Phatrax, Huragan, Dzuma, Olivia, Chino

Human Mic

Human Mic to cykl spotkań zainspirowany metodą nagłaśniania demonstracji podczas protestów ruchu Occupy Wall Street. Tegorocznych gości, którzy reprezentują na co dzień różne inicjatywy, splata wspólny mianownik - potrzeba współdziałania z osobami, które toczą każdego dnia walkę o uznanie swojej podmiotowości. Podczas otwartych spotkań zastanowimy się, czym dla różnych osób może być lokalność, dlaczego czasem zawodzi oraz jakiej lokalności potrzebujemy. 

SYRIANS STRANDED IN TURKEY, Ahmed Deeb
USHIRIKA, JESTEŚMY RAZEM, Alicja Wysocka
GRANICE MARZEŃ: ABCHAZJA GOOOLA!, Tomasz Grzywaczewski
HOME FOR ALL, Katherina Koveou, Nikos Koveou 

Płynna tożsamość

Podważanie tożsamości i zrozumienie jej płynności to początek drogi. Przechadzają się nią ci, którzy dążą do refleksji nad tym, kim są i czy muszą takimi pozostać na zawsze. Ta myśl prowadzi ich do przekroczenia siebie zadanego przez rodzinę, miejsce urodzenia, płeć czy seksualność. Podpowiada, by odkrywać różne scenariusze i je realizować. Zapraszamy do doświadczenia Prawdziwego show w basenie Cityzen i nad Jezioro Strzeszyńskie, gdzie berliński kolektyw Future V wytańczy choreografię kroków z różnych zakątków świata.

NOBODY IS ALONE, Future V
PRAWDZIWY SHOW, Twoja Lola, Braki

Plac Wolności

(WORKING TITLE)
ORGANIZM, School of Form, Akademia Muzyczna w Poznaniu
KAMPANIA SPOŁECZNA, School of Form / Communication Design, Krzysztof Łukomski, Jaśmina Wójcik


Basia Bilon, Mateusz Nowacki, Joanna Pańczak, Agnieszka Różyńska
zespół Generatora Malta 2018