Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Galeria

Malta pojawia się w różnych częściach miasta. W czerwcu możemy wziąć udział w działaniach artystycznych nie tylko na placu Wolności, ale także na Świętym Marcinie, nad Jeziorem Strzeszyńskim, w poznańskich blokowiskach i pustostanach. W programie festiwalu znajdą się m.in. projekty audiowizualne grupy Needcompany, wystawa fotografii reportażowej Ahmeda Deeba i mapy sentymentalne z towarzyszącymi im spacerami.


W programie Idiomu


Kuratorzy tegorocznego Idiomu Skok w wiarę przyjadą do nas nie tylko ze spektaklami i koncertami. W programie znajdą się także audiowizualne projekty dwóch duetów artystycznych. Od 18 do 23 czerwca w Pawilonie prezentowane będzie 18 Videos Lot Lemm i Grace Ellen Barkey. Z delikatnych materiałów, takich jak porcelana, tkanina i nici, artystki stworzyły zaskakujące i czasami absurdalne figury wielkości człowieka. Duet OHNO COOPERATION, czyli Jan Lauwers i Maarten Seghers, w swoich projektach krytycznie przyglądają się instytucjonalności sztuki współczesnej. W Glory Hole pokazują galerię jako sztucznie wykreowane miejsce, gdzie nie można podjąć żadnego ryzyka. Cykl The Ohno Cooperation Conversations jest zapisem dwóch rozmów twórców reprezentujących rożne pokolenia. Pierwszy z nich – Ontology – zadaje pytania o rolę artysty i dzieła sztuki w społeczeństwie. Drugi – Tautology – na nowo interpretuje dialog sprzed dziesięciu lat.


W sąsiedztwie placu Wolności i Świętego Marcina


Dzięki wielkoformatowej instalacji Organizm wspólnymi siłami zapełnimy dźwiękami plac Wolności. Projekt przygotowali młodzi projektanci ze School Of Form i kompozytorzy z Akademii Muzycznej w Poznaniu pod opieką Joli Starzak i Rafała Zapały. Program Generatora Malta komentować będzie Working Title, czyli cykl sytuacji artystycznych i spacerów na i wokół placu Wolności. Twórcy i aktywistki z Poznania i Warszawy zaproszą użytkowników placu do swoich baz, które będą miejscem spotkań i punktem startowym wspólnych działań.

Na trzech poznańskich osiedlach, powstałych w latach 30. XX wieku w ramach programu budownictwa socjalnego, od lutego trwają programy rezydencyjne, których finały zobaczymy na Malcie: Dom Sarmacki, 3 x Happy End i Zagrajmy w Tysiące. Osiedla socjalne stały się również impulsem do powstania plenerowej wystawy Skala przemian przy fontannie Wolności, na którą złożą się fotografie Tytusa Szabelskiego i kolaże Karoliny Wojciechowskiej. Po wernisażu przejdziemy na ulicę Ratajczaka, gdzie w opuszczonym lokalu użytkowym odbędzie się otwarcie wystawy Trzeci bezpieczny kraj. Prace palestyńskiego fotoreportera Ahmeda Deeba, pokazujące konsekwencje kryzysu uchodźczego, zestawione zostaną z awangardowymi filmami Border Laury Waddington i No border Sylvaina George.

Na czas festiwalu remontowana część ulicy Święty Marcin stanie się miejscem perfomansu na temat przemian. Razem z Muzealnym Biurem Wycieczkowym przemyślimy nie tylko zmiany przestrzeni miejskiej, ale także zmiany idei czy ustrojów politycznych. W pustym lokalu przy Świętym Marcinie zostanie zaaranżowana wystawa Basi Bilon i Agnieszki Różyńskiej – Blank Space, zadająca pytanie o granice między wolnością słowa i mową nienawiści.


W przestrzeni miasta


Przez kilka tygodni, na zaproszenie Festiwalu Malta, artyści zbierali od mieszkańców wspomnienia, archiwalne fotografie, trajektorie spacerów, skojarzenia. To z nich powstały mapy sentymentalne os. Kopernika, os. Piastowskiego i Jeżyc. Z planem w dłoni ruszymy ich śladami. W przeddzień festiwalu autorka Barbara Prądzyńska, w towarzystwie pamiętających niezwykłe historie mieszkańców, zabierze nas na spacer po os. Kopernika. Tuż po nim, między blokami, zagrają Żółte Kalendarze. 21 czerwca z twórcami Mozaiki z pamięci, pójdziemy szlakiem znikających na Osiedlu Piastowskim obiektów i miejsc. Z Agnieszką Chlebowską zajrzymy w nieoczywiste zakątki Jeżyc. 24 czerwca Dominika Mądry poprowadzi nas Śladami teatralnej poznańskiej alternatywy.

W tym roku, już po raz czwarty wejdziemy na najwyższe budynki Poznania. Tym razem zdobędziemy Bałtyk, Alfy, Omegę i Międzynarodowe Targi Poznańskie (po raz pierwszy Iglicę!).


Powrót do informacji prasowych