Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Bigger Picture Fotografia
Galeriafot. Bigger Picture Fotografia

Oskarżony Pałac Kultury stanął przed ławą przysięgłych, a wyrok został wydany przez sędziego Jarosława Gwizdaka. Spektakl „Sąd nad Pałacem” w reżyserii Seba Majewskiego można było zobaczyć w niedzielę, 22 lipca w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki z okazji 63. urodzin budynku, który wzbudza skrajne emocje. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Małgorzata Gorol, Michał Merczyński, Przemysław Bluszcz, Kamilla Baar-Kochańska oraz Olga Mysłowska i Daniel Pigoński, czyli muzyczna formacja POLPO MOTEL. Spektakl był kulminacją projektu Sąd nad Pałacem.

Festiwal Malta jest koproducentem wydarzenia.

Podczas pierwszego publicznego procesu, w którym czynny udział wzięli świadkowie - aktorzy, ławnicy oraz zgromadzona na sali publiczność, sędzia Jarosław Gwizdak wydał wyrok uniewinniający Pałac Kultury i Nauki, nazywając go świadkiem i zdejmując z niego winę za historyczne uwikłanie. W uzasadnieniu wyroku sędzia zacytował słowa Marii Konwickiej: „Mój ojciec, Tadeusz Konwicki, żył z Pałacem Kultury 60 lat: widział go z balkonu w całej okazałości - dopiero po jego odejściu Pałac przysłonił jakiś nowy budynek. Kiedy ojciec wracał z wieczornego spaceru przez bramę przy Nowym Świecie 41, to też prosto na Pałac. Myślę, że mimo, że go w swoich książkach demonizował to ostatecznie się do niego przyzwyczaił”.

Jarosław Gwizdak otrzymał nagrodę „za gotowość do spojrzenia na pracę sądu z perspektywy obywatela". Na pytanie Marcina Kąckiego („Duży Format” 17.10.2016), czemu przejechał po sądzie wózkiem inwalidzkim – sprawdzając, czy wygodnie – i po co angażuje się w sprawy społeczne, odpowiedział: „sędziom, gdy przychodzą zapłakani, zawaleni sprawami, mówię – amerykański śmieciarz, gdy wychodzi rano do pracy, też zmienia jakiś kawałek świata. Zostałem prezesem i pomyślałem, że mogę koło siebie zrobić więcej, a nie tylko pilnować statystyk, administracji. Trzeba zmieniać ten skansen”.

Pałac Kultury i Nauki stanowi obraz polskich sentymentów i antypatii, jest czymś więcej niż obiektem: podziwianym, ale i pogardzanym uczestnikiem życia społecznego Polaków. I co jakiś czas staje się też przedmiotem burzliwych dyskusji o sensie swojego istnienia. Skoro rzeczywiście wzbudza takie emocje, to właśnie o nich chcielibyśmy rozmawiać. Zaproszeni twórcy wchodzą w role zasłyszanych narracji o funkcjonalnościach i emocjach Pałacu. Jednak jest to tylko pretekst do tezy – czy jest to głos publiczny/społeczny, czy medialny? Jak bardzo uczestniczymy w tym procesie aktywnie, a jak obojętność na dzisiejsze przekazy wpływa na nasze otoczenie?

Pierwszy realizowany prze Fundację FOMA proces odbył się w Katowicach. Sąd nad Pałacem ponownie inicjuje chęć przywrócenia debaty publicznej o zasadności podejmowanych wyborów. Istotą projektu jest zwrócenie uwagi na świadomą partycypację w społeczeństwie obywatelskim, możliwość zabrania głosu obywatelskiego, ale też chęć przełamania poczucia niemocy wobec politycznych procesów.
 

Reżyseria, tekst: Seb Majewski
Dramaturgia: Tomasz Jękot

Sędzia: Jarosław Gwizdak

W roli świadków:
Grzegorz Artman
Kamilla Baar-Kochańska
Przemysław Bluszcz
Krystyna Duniec
Małgorzata Gorol
Iwona Karlicka
Paweł Paczesny

Muzyka: Polpo Motel (Olga Mysłowska, Daniel Pigoński, Marek Lewoc, Paweł Lewoc)
Animacja: Jan Jubaal Wasiński
Scenografia: Karolina Mazur

W roli ławników:
Krzysztof Iwański
Jacek Jabrzyk
Kinga Jędrasik
Marcin Kącki
Andrzej Luter
Michał Merczyński
Maciej Nowak
Magdalena Sroka
Andrzej Szumowski
Leon Tarasewicz
Mariusz Wilk Wilczyński
Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Przyjaciele sądu, publiczne przesłuchania: Katarzyna Janowska, Zuzanna Łapicka, Krzysztof Materna, Tomek Lipiński, Tomasz Wasilewski, Agata Diduszko-Zyglewska, Agnieszka Graff, Agata Szczęśniak, Bogna Świątkowska, Aldona Machnowska-Góra, Maria Konwicka, Jan Kidawa - Błoński, Sylwia Chutnik, Jerzy Owsiak, Michał Komar, Jacek Fota, Jacek Cieślak, Hanna Szczubełek, Ewelina Dudziak, Anna Kalinowska, Andrzej Szumowski, Kasia Drogowska, Agnieszka Fietz, Karol Działoszyński, Marta Bartkowska, Anda Rottenberg, Joanna Mytkowska, Adam Michnik i wielu innych

Sąd na Pałacem
Inicjator: Fundacja FOMA
W ramach projektu Plac Defilad /placdefilad.org
Kurator: Magdalena Sroka
Współpraca: Katarzyna Drogowska
Produkcja: Ola Knychalska
Rejestracja audiowizualna: jazzyshots
Wsparcie produkcyjne Plac Defilad Agata Balcerzak, Anna Kalinowska PKiN
Grafik: Qki Iwański
Rzecznik: Adrian Luzar
Prezes Fundacji FOMA: Marzena Adamczyk
Aspekty prawno-księgowe: Dominik Czyż

Specjalne podziękowania dla Marty Bartkowskiej #bezktorejnicbysieniewydarzylo

Partnerzy projektu: STUDIO teatrgaleria, Projekt Plac Defilad, Pałac Kultury i Nauki, Miasto Stołeczne Warszawa, ZAIKS, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Malta Festival Poznań, Aktivist, Co jest grane 24, Vogue Polska, Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl, Gazeta Stołeczna, TOK FM, TVN Fabuła.