Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Nowe pokolenie belgijskich twórców na Malcie

Spektakl 1095 belgijskiego kolektywu Kuiperskaai już dzisiaj w Centrum Kultury Zamek o godzinie 18:00. Zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy na zaproszenie kuratorów Idiomu Skok w wiarę.

Kolektyw performerów, muzyków i artystów wizualnych został założony m.in. przez reżyserkę Lisaboę Houbrechts w 2012 r. Wszystkie produkcje grupy charakteryzują się dynamiczną interakcją elementów wizualnych i literackich, przenikaniem się performansu, muzyki i tańca. Tekst do spektaklu 1095 jest debiutem teatralnym Victora Lauwersa jednego z założycieli kolektywu. Na scenie wystąpią Seppe Decubber, Lobke Leirens, Romy Louise Lauwers, Victor Lauwers, Maxime Rouquart – ten ostatni skomponował także muzykę do spektaklu.

1095 to historia Benny – młodego benedyktyńskiego mnicha, który ucieka z klasztoru w Gandawie i udaje się na tułaczkę po Europie. Właśnie w 1095 r. w Clermont na południu Francji papież Urban II wygłasza słynne kazanie, w którym nawołuje ludność Europy do wygnania ze świętego miasta Jerozolimy wrogów każdego chrześcijanina – muzułmanów. Pada wtedy pierwsze wezwanie do krucjat. W spektaklu wyruszamy w niepokojącą podróż, której celem jest zniszczenie kalifatu Kordoby.

Spektakl nie ma jednak w sobie nic z realistycznej opowieści. Reżyserka – Lisaboa Houbrechts – redukuje ludzkie interakcje do ich esencji po to, aby dotrzeć do czystych, surowych, namacalnych emocji i fizyczności ciała. Stawia pytania o to, jak mistycyzm przeplatał się z ekstremizmem i marzeniami o modernizacji, w jaki sposób mechanizmy kontroli ciała przetrwały przez wieki.

Granica między wolnością słowa a mową nienawiści

Od dzisiaj w ramach Generatora Malta – przy ulicy Święty Marcin 75 – między godziną 14:00 a 20:00 będzie można wziąć udział w interaktywnej wystawie-eksperymencie Blank Space. Finisaż połączony z rapowymi i tanecznymi improwizacjami zacznie się w sobotę o 20:00.

W koncepcji Basi Bilon i Agnieszki Różyńskiej pusta przestrzeń jest punktem wyjścia do zastanowienia się, gdzie przebiega granica między wolnością słowa a mową nienawiści. Moc i znaczenie słowa przeanalizujemy wspólnie podczas wystawy, która wypełni się historiami i przeżyciami osób, które zdecydują się nimi podzielić, współtworząc tym samym projekt.

Magia głosu, fortepianu i elektroniki

O 19:30 Sala Biała w Bazarze Poznańskim wybrzmi muzyką duetu Barbary Kingi Majewskiej i Bartłomieja Wąsika.

W swoich utworach duet BARDO eksperymentuje z brzmieniem głosu, fortepianu i elektroniki, poruszając się poza schematami i łatwymi do zidentyfikowania gatunkami muzyki.

Barbara Kinga Majewska, wokalistka i autorka tekstów, swój warsztat zdobyła w czasie studiów z wokalistyki i pedagogiki muzyki w Hochschule für Musik Detmold oraz w Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Bartłomiej Wąsik jest pianistą, kompozytorem i aranżerem, laureatem międzynarodowych konkursów i nagród fonograficznych. Duet połączyło zamiłowanie do piosenek, które w połączeniu z muzyką popularną i współczesną, prowadzą do zaskakujących rezultatów.

Pokaz mody w słusznej sprawie

Dzisiaj o 18:30 na placu Wolności w ramach cyklu Human Mic spotkamy się z Alicją Wysocką, która we współpracy ze społecznością Mathare Valley oraz Fundacją Razem Pamoja stworzyła projekt społeczno-artystyczny Cooperative Spółdzielnia Ushirika. A o 20:30 zapraszamy na pokaz mody

W Cooperative Spółdzielni Ushirika pracuje 10 kobiet. Szyją przede wszystkim plecaki i torby, korzystając wyłącznie z lokalnych materiałów. Projekt angażuje do działania w spółdzielni lokalną społeczność i tym samym zmienia ich sytuację ekonomiczną i społeczną. Kupując obiekty na ich stronie, zapewniasz zarobek jej członkiniom.

Po spotkaniu zapraszamy na pokaz mody, który udźwiękowi Edka Jarząb.