Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Park(ing) Day odbywa się co roku w trzeci piątek września, kiedy mieszkańcy miast na całym świecie przekształcają miejsca parkingowe w przestrzeń przyjazną człowiekowi. Ta pacyfistyczna manifestacja ma pokazywać, że w przestrzeni publicznej najważniejsi są ludzie.

Generator Malta i poznański oddział SARP są organizatorami poznańskiej odsłony Park(ing) Day od 2013 roku. W warsztatach i spotkaniach uczestniczą także poznańskie pracownie architektoniczne. W latach 2013-2014 zmienialiśmy oblicze parkingu przy placu Kolegiackim, a w 2015 roku parkingu na al. Marcinkowskiego. Skala wydarzenia zmieniła się w dwa lata temu, kiedy do współpracy zaprosiliśmy poznańskie instytucje kultury oraz właścicieli kawiarni, cukierni, restauracji. Park(ing) Day wyszedł na ulice i chodniki całego Poznania.

W 2017 roku Malta Festival Poznań po raz piąty zorganizowała poznańską edycję Park(ing) Day w ramach międzynarodowego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Piąta edycja Park(ing) Day Poznań odbyła się 16 września. Rokrocznie jest to uliczne święto w mieście, podczas którego zamieniamy miejsca parkingowe w kawiarnie, czytelnie, piekarnie, kino, teatr czy miejsca koncertowe.
Na ul. Za Bramką, między ulicą Wszystkich Świętych a placem Kolegiackim, przy niedawno wybudowanym parkingu podziemnym, powstał 80-metrowy Pas Kultury, który został zaanimowany razem z Teatrem Ósmego Dnia, Muzeum Narodowym, Teatrem Polskim, Kinem Muza, „Gazetą Wyborczą”, Rowerowym Poznaniem, restauracją Dobra i Wino, Bike Café oraz Wydawnictwem Miejskim. W programie znalazły się m.in.: uliczne śniadanie, rodzinne warsztaty (pieczenie chleba, malowanie twarzy, gry miejskie), kinowe plakatobranie, kiermasz książek, zwiedzenie budynku Za Bramką wraz ze studiem architektonicznym Ultra Architects, performatywne czytanie „Głodu” Martina Caparrósa i gitarowy koncert The Roadhouse. 

Na finał zeszliśmy do podziemi, gdzie na poziomie -3 parkingu Za Bramką pokazaliśmy dokument „Kto Cię uczył jeździć?” w reżyserii Andrea Thiele. 

W całym mieście kilkadziesiąt knajpek, kawiarni czy cukierni włączyło się we wspólne świętowanie. Na co dzień niedostępne miejsca parkingowe, zostały zamienione w lokale na powietrzu.